NHL-kausi alkaa kolmen kiinnostavan suomalaisen johdolla – paluu, toipuminen ja kapteenin C

NHL:n runkosarja käynnistyy Pohjois-Amerikassa. Suomessa avausotteluita seurataan keskiviikon vastaisena yönä. Uutta kautta ei kannata lukea vain maalintekijätilastoista. Kolme tunnettua nimeä kertoo, mistä suomalaisille oikeasti on kyse: Aleksander Barkov, Mikko Rantanen ja Mikael Granlund.

Barkov palaa Floridan kapteeniksi koko kauden vieneen polvivamman jälkeen. Keväällä hän kipparoi Suomen MM-kultaan. Nyt kysymys ei ole piste-ennusteesta vaan siitä, miltä rasitus tuntuu pitkän tauon jälkeen. Kapteenin työ on sama kuin ennenkin: kantaa joukkuetta, kun kausi on pitkä.

Rantanen aloittaa Dallasissa kesän jälkeen, jonka hän tarvitsi. Polven sisempi sivuside revähti olympialaisissa. Hän palasi keväällä jäälle, mutta ei ollut enää sama pelaaja. Leikkausta ei tarvittu. Nyt ensimmäinen kausi voi olla ensimmäinen kokonainen kausi pitkään aikaan. Nousiaisista kotoisin oleva Mikko Rantanen on edelleen Suomen näkyvimpiä hyökkääjiä maailmalla. Häneltä odotetaan tehoja, mutta kiinnostavampaa on, palauttaako keho sen pelitavan, jolla hän hallitsee kulmia ja avoinna olevaa tilaa.

Granlundille kausi on toisenlainen merkkipaalu. Anaheim Ducks nimesi 34-vuotiaan keskushyökkääjän kapteeniksi. Hän on seurahistorian kymmenes C-kirjaimen kantaja ja toinen suomalainen Teemu Selänteen jälkeen. Aktiivipelaajista NHL-joukkuetta kipparoivat nyt Granlund ja Barkov. Granlund lähestyy samalla tuhannen runkosarjaottelun rajaa. Viime kaudella Anaheim palasi pudotuspeleihin. Kapteenius kertoo luottamuksesta kokeneeseen pelaajaan nuoremmassa joukkueessa.

Kolme uraa, kolme vaihetta. Yksi palaa vamman jälkeen mestariksi merkittynä. Toinen yrittää saada polven ja pelin taas samaan rytmiin. Kolmas saa virallisen vastuun joukkueesta, jota hän on jo johtanut käytännössä.

Uutislähde ei seuraa jokaista yöllistä maalia. Siihen on omat kanavansa. Meille kausi on kiinnostava, kun se kertoo ihmisestä: toipumisesta, vastuusta ja siitä työstä, joka jatkuu myös silloin kun tulosrivi on tyhjä. Sama linja sopii myöhemmin muihinkin lajeihin.

Suomeen kausi tuo lisäksi NHL-otteluita Helsingissä. Silloin kiekko ei ole vain kaukainen lähetys vaan tapahtuma omassa kaupungissa.

Suunnittelu ja toteutus: DevNet Oy