Tutkimus: Kestävyysjuoksu voi lisätä suolistosyövän riskiä – alustava havainto herättää kysymyksiä

Samuli Nissinen, gastroenterologian erikoislääkäri ja ultrajuoksija

Ultrajuoksijoilla ja maratoonareilla havaittiin poikkeuksellisen paljon suolistosyövän esiasteita amerikkalaisessa tutkimuksessa, joka esiteltiin ASCO:n kongressissa. Asiantuntijan mukaan löydös on kiinnostava, mutta vaatii lisätutkimuksia.

Loppukesän American Society of Clinical Oncology (ASCO) -kokouksessa esiteltiin tutkimus, jossa ultrajuoksijoilla ja maratoonareilla havaittiin huomattavasti saman ikäisiä verrokkihenkilöitä enemmän suolistosyövän esiasteita.

Löydös nousi esiin, kun Virginian Inova Schar -syöpäinstituutissa oli diagnosoitu useilla 35–50-vuotiailla ultrajuoksijoilla pitkälle edennyt paksusuolen syöpä. Tapausmäärien kasvu sai tutkijat selvittämään, onko kyse sattumasta vai mahdollisesta yhteydestä kestävyysurheiluun.

Tutkimukseen valittiin 35–50-vuotiaita juoksijoita, joilla oli takanaan vähintään kaksi yli 80 kilometrin ultramatkaa tai viisi maratonia. Kaikkiaan sata urheilijaa kutsuttiin paksusuolen tähystykseen.

Tähystyksissä polyyppeja löytyi 39 prosentilla tutkituista, ja 15 prosentilla todettiin edenneitä adenoomia – muutoksia, jotka tunnetaan merkittävinä paksusuolen syövän esiasteina. Vertailun vuoksi edenneitä adenoomia löytyy väestötutkimuksissa tyypillisesti vain 6-7 prosentilta samanikäisistä aikuisista.

Tutkijat esittivät useita mahdollisia biologisia mekanismeja. Kestävyyssuoritusten aiheuttama pitkäkestoinen rasitus voi heikentää suoliston verenkiertoa, mikä tunnetaan iskeemisenä koliittina. Toistuvat verenkiertohäiriöt voivat vaurioittaa kudoksia ja altistaa DNA-vaurioille. Myös kestävyysurheilijoiden ruokavalio – kuten runsaat nopeasti imeytyvät hiilihydraatit ja ultrajalostetut urheiluvalmisteet – voi muuttaa suoliston mikrobistoa tavalla, joka saattaa vaikuttaa syöpäriskiin.

Tutkimuksen tulkintaa rajoittavat sen pieni koko ja vertailuryhmän puuttuminen. Tutkijoiden mukaan löydös on alustava eikä siitä voi vielä tehdä suoria johtopäätöksiä.

Samuli Nissinen sisätautien ja gastroenterologian erikoislääkäri. Kuvaaja: Peero

Suolistosyövän seulontaan erikoistunut sisätautien ja gastroenterologian erikoislääkäri Samuli Nissinen pitää tulosta kiinnostavana mutta varovaisesti tulkittavana.
– Löydös on yllättävä ja herättää tärkeitä jatkokysymyksiä. Tämän perusteella ei voi vielä sanoa, pitäisikö runsaasti harjoittelevia urheilijoita tutkia herkemmin, Nissinen sanoo.

Nissinen toimii myös yksityisen suolistosyövän seulontapalvelu Gasendon perustajana. Itsekin ultrajuoksua harrastava Nissinen odottaa täydellistä tutkimusraporttia ja lisäselvityksiä.
– Euroopan unionissa on suositeltu vuodesta 2003 lähtien suolistosyövän seulontaa ulostetestillä yli 50-vuotiaille, hän muistuttaa.

Suunnittelu ja toteutus: DevNet Oy