Nylund & Wallenius Duo tarjoilee taidokasta kitaramusiikkia Lahden pääkirjastolla 17.10.

Nylynd & Wallenius Duo

Lahden kaupunginkirjasto

Torstaina to 17.10 klo 18.00–19.00 Lahden pääkirjastolla kuullaan kitaramusiikkia, kun musiikkialueella esiintyyvät Pekka Nylund ja Matti Wallenius. 

Konsertissa kuullaan eri maista ja aikakausilta peräisin olevaa musiikkia kitaroille sovitettuna. Kuultavia tyylisuuntia ovat argentiinalainen milonga ja tango, brasilialainen choro, baiou, frevo, samba ja bossanova. Mukana on myös balladeja sekä tangoja Suomesta ja Etelä-Euroopasta. Muusikoiden omat sävellykset ovat saaneet vaikutteita edellä mainituista tyyleistä.

Pekka Nylund tunnetaan yhtyeistä Piirpauke, Jukka Gustavson Organ Fusion Band, Wigwam Revisited, Nefes ja Groovy Eldorado.

Matti Wallenius on soittanut Wimme-yhtyeessä, vieraillut Rinneradion levyillä ja säveltänyt musiikkia näytelmiin ja tanssiteoksiin.

Pekka Nylund: klassinen kitara ja 12-kielinen kitara
Matti Wallenius: klassinen kitara.

Suunnittelu ja toteutus: DevNet Oy