Päijät-Hämettä Teivon Kuninkuusraveissa edustavat viimeistä kilpailukauttaan kilpaileva Runoneito ja jo useamman kerran kuninkuuskilvassa mukana ollut Uljas Suomalainen.
Kuninkuusravit kilpaillaan Teivossa Ylöjärven ja Tampereen rajalla 31.7.-2.8.2026.
Runoneito
Tamma, syntynyt 17.5.2011, 15-vuotias
Voittosumma 155 060 €, ennätys 22,6aly
Isä: Ramiini 21,7aly, emä: Venlatar 27,8ke, emänisä: Rallaus 22,0aly
Omistaja Mia Liipola, Iitti
Kasvattaja Mia Liipola
Valmentaja Mia Liipola
Hoitaja Mia Liipola
Ohjastaja Jukka Torvinen
Runoneito kilpailee viimeistä kauttaan ja osallistuu kuningatarkilpailuun toista kertaa. Se on astutettu ME-ori Weikolla ja on todennäköistä, että Runoneidon ura päättyy Teivoon.
“Kyllä tähän liittyy paljon haikeutta myös. 11 vuotta olen Runoneidon kanssa kilpailuja kiertänyt ja haikealtahan tuntuu, että kohta on kilpakengät naulassa. Eläinlääkärin kanssa on sovittu, että kaksi viikkoa kuningatarkilpailun jälkeen kurkataan, että kaikki on kunnossa ja jos varsa on yhä matkassa mukana, niin sitten ura päättyy Teivoon”, Runoneidon kasvattaja-omistaja-valmentaja Mia Liipola kertoo.
Liipolalla on kotitilallaan Iitissä kolme hevosta, jotka elävät laumassa hehtaarien kokoisella laitumella. Tänä vuonna Runoneito pääsee kilpailupäivien välissä tutulle kotilaitumelle latautumaan.
“On mahtavaa päästä revanssille. Viime vuonna oli ihan ensimmäinen kerta, kun päästiin mukaan, ja sillä lailla oli ikimuistoista ja upeaa, mutta olihan se aika rankkakin reissu pitkän matkustamisen kanssa. Nyt sitten mielenkiinnolla ja jännityksellä odotan tätä vuotta, kun päästään kotoa käsin kilpailemaan. Se pääsee tähän kotilaitumelle kavereitten kanssa yöksi, niin olen sitä mieltä, että se on ihan paras mahdollinen toimintatapa tälle hevoselle.”
Runoneito on noussut elämänsä kuntoon juuri Kuninkuusravien kynnyksellä. Jämsässä se voitti perinteisen Jämsän Ämmän ajon ja on ottanut sen jälkeen kaksi kolmatta sijaa.
“Tottakai on sellainen fiilis, että voisikohan olla mahdollista saada napsu lisää sinne sijoitukseen. Kun viime vuonna oli kokonaiskilpailun neljäs, niin olisihan se ihan mahtavaa, jos oltaisiin vaikka kokonaiskilpailun kolmas. Tai miksei vaikka toinenkin. Ykkönen on jo varattu Jockas Ritalle”, Liipola myhäilee.
Uljas Suomalainen
Ori, syntynyt 15.6.2012, 14-vuotias
Voittosumma 204 547 €, ennätys 20,0aly
Isä: Sirpan Sisu 24,0aly, emä: Rosetti 31,4aly, emänisä: Tähtipöly 27,0aly
Omistaja Talli Nea & Merja, Lahti-Joensuu
Kasvattaja Nea Interiors Oy, Lahti
Valmentaja Tapio Perttunen, Orimattila
Hoitaja Suvi Perttunen, Orimattila
Ohjastaja Tapio Perttunen
Uljas Suomalaisen taustajoukoissa tunnelma on luottavainen. Ori on valmentaja Tapio Perttusen mukaan hyvässä kunnossa, eikä viimeisimmässä kilpailussa epäonnistuminen kerro hevosen vireestä.
“Mikkelissä pääsin juuri keulaan, mutta vauhti oli niin kovaa, että se kompuroi ja laukkasi. Se oli harmillista, mutta hevonen on tehnyt koko ajan hyviä startteja ja on oikein hyvässä kunnossa.”
Kuluva kausi on sujunut tasaisesti, mutta avoimella tasolla vastus on poikkeuksellisen kova. Perttusen mukaan suuria sijoitustavoitteita ei ole asetettu, vaan tärkeintä on päästä tekemään oma suoritus.
“Ei ole mitään erityisiä odotuksia. Lähdetään vain tekemään oma kilpailu. Hevonen on mukavassa kunnossa, mutta kyllä ne parhaat oriit ovat todella kovia. On kuitenkin hienoa olla mukana. Parhaat taistelevat kärjessä, mutta pitää niitä muitakin olla viivalla”, hän sanoo.
Valmistautuminen Teivon viikonloppuun jatkuu viimeiset pari viikkoa tutulla kaavalla.
“Se on Suvin tallissa valmennuksessa. Ohjelmassa on vesikävelyä, pari reippaampaa harjoitusta viikolla ja jarrukärrytreenejä. Muuten jatketaan ihan samalla tavalla kuin tähänkin asti. Tässä vaiheessa ei enää tehdä mitään suuria muutoksia.”
Arjessa Uljas Suomalainen on Perttusen mukaan hyvin pidetty hevonen ja luonteeltaan täysin toisenlainen kuin kilpailutilanteessa.
“Se on todella kiltti ori. Toki siltä löytyy välillä ääntäkin, mutta se on silti todella helppo ja mukava hevonen. Hoitajat ja tallin väki tykkäävät siitä kovasti. Se on sellainen positiivinen hevonen, jonka kanssa on ilo toimia. Se on oikein sympaattinen persoona.”
Kuninkuusravit pähkinänkuoressa
Kuninkuusravit kilpaillaan tänä vuonna Teivossa 31.7.–2.8.
Ravikuninkuus ja -kuningattaruus ratkaistaan kolmella osamatkalla, jotka on jaettu kilpailtavaksi kahtena päivänä. Lauantaina kilpaillaan 2 100 metrin osamatka ja sunnuntaina 1 609 metrin ja 3 100 metrin osamatkat. Kokonaiskilpailun voittaa parhaan yhteisajan juossut hevonen.
Ensimmäiset Kuninkuusravit järjestettiin vuonna 1924. Suomen tunnetuin ja rakastetuin ravitapahtuma kerää vuosittain jopa 50 000 katsojaa paikan päälle.
Vuonna 2027 Kuninkuusravit kilpaillaan Lappeenrannassa.